MSA

Uluslararası markalar ve dünya çapında şeflerle birlikte çalışma imkanı

Uluslararası Profesyonel EğitimlerProfesyonel Aşçılık


Aşçılığı profesyonel bir meslek olarak gören, kariyer olarak kabul eden kişilere yönelik hazırlanmış Aşçılık Programı, uluslararası temel aşçılık eğitimi vermek üzere 18-40 yaş arası adaylara yönelik olarak tasarlanmış, toplamda 8 aylık dönemi kapsayan bir programdır. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ve City & Guilds uluslararası diploma veren programa katılan öğrenciler, eğitimlerinin ilk aşamasını MSA'nın mutfaklarında geçirdikten sonra

ikinci aşamada profesyonel bir işletmenin mutfağında mecburi olarak tamamlar. Eğitimini tamamlayan öğrenciler T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınavına katılır. Eğitim sonrasında mecburi stajını tamamlayan öğrenciler ise, tüm dünya ile aynı anda yapılan, diploma değeri dünya çapında geçerli olan City & Guilds sınavına girmeye hak kazanır. Sınav başarısı dünya genelinde tanınan ve kabul gören City & Guilds sertifikası ile belgelenir.

"Uluslararası standartlarda verilen Profesyonel Aşçılık Eğitimi, öğrencileri doğru tekniklerin uygulandığı mutfak ortamlarına, başlangıç seviyesinde işe girebilmek için hazırlamaktadır."
 • Cem Erol
 • Yönetici Eğitmen Şef
MSA mutfağı ile tanışın...

MSA mezunları hangi diploma
ve sertifikalara sahip oluyor?

"City & Guilds ile 20 yıldır çalışıyorum. Bugüne kadar dünyanın farklı yerlerinde çok sayıda okula gittim ancak MSA gibisini görmedim."
 • Pamela Rabone
 • City & Guilds Uluslararası Eğitim Denetmeni
City & Guilds

8 aylık profesyonel aşçılık eğitimini tamamlayan MSA öğrencileri, dünyanın en büyük mesleki eğitim akreditasyon kurumu olan City & Guilds’ın uluslararası diplomasını almaya hak kazanırlar. City & Guilds sistemi ve standartları çerçevesinde aldıkları eğitimi, bu kurumun diploması ile tamamlayan MSA mezunları, Gordon Ramsay ve Jamie Oliver gibi dünyaca ünlü şeflerin de sahip olduğu bu uluslar arası diploma ile dünya çapındaki işletmelerin mutfaklarında görev yapma fırsatı bulmaktadır.

Uluslararası diplomalı Türk Mutfağı eğitimi

MSA’nın “Dünyaya Türk Mutfağı Hareketi” olarak tanımladığı misyon çerçevesinde hazırladığı uluslararası diplomalı ilk ve tek Profesyonel Türk Mutfağı eğitimi, Klasik Türk Mutfağı ve Anadolu Yöresel Halk Mutfakları modüllerinden oluşuyor. Profesyonel aşçılık öğrencilerinin ders müfredatlarına dahil olan bu program, Scottish Qualifications Authority (SQA) tarafından ‘uluslararası belgeli akademik bir eğitim olarak’ akredite edilmiştir. MSA profesyonel aşçılık öğrencileri SQA onaylı uluslararası Türk Mutfağı diploması ile eğitimlerini tamamlarlar. Detaylı bilgi için tıklayın.

HACCP sertifikası

HACCP belgesi; günümüzde gıda üretimi ile ilgili tüm fiziksel, kimyasal ve/veya mikrobiyolojik süreçlerin güvenli işleyişini sağlamak amacı ile hem yurt dışında hem de ülkemizdeki endüstriyel mutfaklarda kurumların çalışanlarından sahip olmaları beklenen bir belgedir. Özellikle yurtdışında bulunan işletmeler tarafından mecburi tutulan, ülkemizde de aynı şekilde talep edilen HACCP sertifikası, mutfak personeline büyük değer katmaktadır. MSA Profesyonel Aşçılık ve Pasta-Ekmekçilik öğrencileri, eğitim müfredatına dahil olan bu detaylı HACCP eğitimi ile tüm sektörde talep edilen bu sertifikaya sahip olmaktadır.

Hijyen Eğitimi Sertifikası

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanan “Hijyen Eğitim Yönetmeliği” kapsamında, endüstriyel mutfaklarda çalışan tüm personelin sahip olması zorunlu tutulan bir belgedir. MSA Profesyonel Aşçılık ve Pasta-Ekmekçilik öğrencileri, bu eğitime katılıp sektörün zorunlu tuttuğu bu sertifikaya sahip olarak MSA’daki eğitimini tamamlamaktadır.


Eğitim Ücreti ve Dönem Başlama Tarihleri,
Ders Gün ve Saatleri

Profesyonel Aşçılık Eğitimi

19.500 TL(KDV Dahil)

 • Mayıs 2016 Sabah

  Pzt-Sal-Çar-Prş-Cum
  09:00-13:00

 • Mayıs 2016 Öğle

  Pzt-Sal-Çar-Prş-Cum
  14:00-18:00

 • Mayıs 2016 Hafta Sonu

  Cumartesi-Pazar
  09:00-18:00

 • Eylül 2016 Sabah

  Pzt-Sal-Çar-Prş-Cum
  09:00-13:00

 • Eylül 2016 Öğle

  Pzt-Sal-Çar-Prş-Cum
  14:00-18:00

 • Eylül 2016 Hafta Sonu

  Cumartesi-Pazar
  09:00-18:00

Eğitim Süresi

4 ay teori-uygulama ve 110 iş günü staj olmak üzere toplam 8 aydır. Sınıf kontenjanları 24 kişi ile sınırlıdır.

MSA, önceden bilgi vermek kaydıyla ders programında belirtilen ders günlerine ek olarak, Cuma ve Cumartesi günleri ders koyabilir.


Staj

Eğitimin ilk dört ayı MSA Profesyonel mutfaklarında, ikinci dört ayı ise profesyonel bir işletmenin mutfağında mecburi staj olarak gerçekleşir. Haftada 6 gün, günde 8-9 saati kapsayan staj yerleştirmeleri MSA tarafından düzenlenir. Öğrenciler ülkenin önde gelen otel, restoran ve işletmelerinde staj görür. Öğrencilerin staj yerleştirmeleri MSA tarafından yapılır.


Chef & Owner

Chef & Owner eğitimi, Profesyonel Aşçılık veya Profesyonel Pasta-Ekmekçilik program ve diplomalarından birine ek olarak, Profesyonel Yiyecek-İçecek İşletmeciliği eğitimini de alarak, kendi iş yerini açmak ve hem şef hem de patron olmak isteyen katılımcılara yönelik olarak tasarlanmıştır.


Alma La Scuola Internazionale di Cucina Italiana

İtalyan Hükümeti'nin desteklediği saygın aşçılık okulu ALMA La Scuola Internazionale di Cucina Italiana'nın, MSA ile yaptığı özel anlaşma çerçevesinde MSA öğrencileri, "Profesyonel Aşçılık Eğitimleri"ni tamamladıktan sonra, ALMA'da 7 aylık pratik uygulamalı ileri seviye İtalyan Mutfağı eğitimlerine devam edebilir ve İtalya'nın en iyi otel ve restoranlarında staj yapma şansı kazanır. MSA'da temel eğitimlerini başarı ile tamamlayan ve kariyerlerini İtalyan Mutfağı konusunda ilerletmek isteyen öğrencilerimiz, ALMA'da hafta içi 5 gün ve günde 8 saat olarak pratik derse girebilir.

"Hayatınızı bir anda değiştirebilen bir mesleğe adım atmamızı sağlayabilecek
inanılmaz bir
okul burası."
 • Fırat Yanardağ
 • 2008 Aşçılık Mezunu

Mezun Hikayeleri

Alper Songül

"Gerek farklı sertifikalarıyla gerekse farklı temalarıyla Türkiye'de bu dalda alınabilecek en kaliteli eğitimi verdi bana, MSA'lı olduğum için çok mutluyum."

 • Mehmet Semet
 • 2012 Profesyonel Aşçılık Mezunu - Bagatelle, Oslo
Deniz Kurt

“Dünyanın en iyi 50 restoranı arasında gösterilen ve iki Michelin yıldızı bulunan Le Gavroche’da Şef Michel Roux Jr. ile çalışıyor.”

 • Tolgar Mireli
 • Profesyonel Aşçılık - Londra, Le Gavroche
Mezunlar Derneği

Dünyanın çeşitli yerlerinde ünlü restoranların mutfaklarında hünerlerini sergileyen mezunlarımızla gurur duyuyoruz. Sizler de onların deneyimlerini dinleyin, aynı yollardan geçmiş hikayelerden esinlenin.


MSA Binası'nı yakından tanıyın

Maslak'taki 4000 m2'lik kampüsüyle Türkiye'nin tek uluslararası diploma veren Profesyonel Aşçılık okulu MSA ile tanışın.

MSA binasını yakından tanıyın
Oditoryum
Electrolux Auditorium

Türkiye’nin ve hatta dünyanın sektör oyuncularının sayısız başlıkta faydalanabileceği, benzersiz standartları ile hayalin de ötesinde bir paylaşım platformu.


Yardım

MSA hakkında öğrenmek istediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı? Sıkça Sorulan Sorular size yardımcı olabilir.

MSA’dan Haberdar Olun!

E-Bültenimize üye olun ve gelişmelerden haberdar olun.

Lütfen abone olmak istediğiniz bültenleri seçiniz

MSA'dan Haberler
Workshop'lar

MSA'nın eğitim ve/veya workshop’larından E-posta yoluyla özellikle haberdar olmak istiyorum.